CZY JEST NAS ZA DUŻO?, Marek Lechowski [Recenzja]

„Czy jest nas za dużo?” to próba przeanalizowania etapów rozwoju ludzkości i czynników
wpływających na wzrost populacji. To ocena roli wzajemnych relacji człowieka z naturą na wszystkich obszarach kuli ziemskiej na przestrzeni tysięcy lat.
Marek Lechowski w swojej książce nawiązuje zarówno do wybranych faktów z historii ludzkości, jak i do wizji przyszłości ukazanych w filmach i powieściach science-fiction. Uważa, że każdy z nas powinien zastanowić się, co czeka rodzaj ludzki, jeśli nie zmienimy swojego
postępowania na polu gospodarczym i społecznym.
Ukazując różne aspekty życia w coraz bardziej zwiększającej się populacji, autor zadaje kluczowe pytanie: „Czy nie nadszedł już czas na samoograniczenie się?”.

Zacznijmy od tego, że jak przystało na książkę o tematyce naukowej, podzielona jest ona na kilka rozdziałów, m.in.: skupiającymi się na naturze, ekonomii, utopii, dystopii, polskiej perspektywie oraz przyszłości naszego gatunku. Autor porusza wiele kwestii demograficznych, wspomina o decyzjach przywódców państw, które niekiedy bywają naprawdę trudne. Proponuje rozwiązania, np: jak zachować balans pomiędzy różnymi grupami wiekowymi, opowiada o gospodarce. Poruszana jest problematyka środowiska, kwestie historyczne i kulturowe. Na samym końcu natomiast dostajemy garstkę prognoz, przypuszczeń, jak wyglądać będzie przyszłość ludzkości i naszej planety.

Trzeba przyznać, że Lechowski bardzo dokładnie podszedł do tematu. Na samym końcu mamy dołączoną bardzo bogatą bibliografię, na której Autor bazował spisując swoje przemyślenia i wnioski. Jest to duży plus, ponieważ nienasycony tematem czytelnik może samodzielnie sięgnąć po te publikacje i wyciągnąć własne wnioski. Ponadto Autor opiera swoje teorie na statystykach, więc nie są one wzięte znikąd. Z początku troszkę obawiałam się języka naukowego, ale książka napisana jest w bardzo przyjemny i stosunkowo łatwy w odbiorze sposób. Niesamowite jest to, że w tak krótkiej publikacji mamy zawarte tyle treści, problemów, statystyk, pojęć i prognoz. Robi to ogromne wrażenie. Minusem jest tylko to, że nie mamy tutaj żadnej notki o Autorze, więc tak naprawdę nie wiemy kim jest Marek Lechowski. Czy prowadzi jakieś badania w tym kierunku? Skąd pomysł na taką książkę?

Podsumowując bardzo serdecznie polecam tę lekturę każdemu z Was. mamy tutaj idealnie oddany obraz tego z czym przez nas samych musi borykać się nasza planeta. Już dawno temu słyszałam teorię, że Ziemia nie jest w stanie utrzymać takiej ilości ludzi i musi się w pewien sposób sama oczyścić, m.in. przez katastrofy naturalne i epidemie. Publikacja Czy jest nas za dużo? tylko potwierdziła prawdziwość tej tezy. Warto się z nią zapoznać, ponieważ daje wiele do myślenie i co najważniejsze całość podparta jest badaniami oraz statystykami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s