Jednorożce [Historia prawdziwa #1]

Jednorożce – jedne z najbardziej majestatycznych istot fantastycznych w historii. Nie umiem jednoznacznie wskazać powodu, dla którego tak je uwielbiam. Od dziecka jestem ogromną fanką koni, niestety nie miałam możliwości uczyć się jazdy konnej, za to rodzina starała się bym swoje zainteresowania rozwijała i na każdą możliwą okazję kupowali mi odpowiednie do tematu książki. Dodatkowo w dzieciństwie fascynował mnie świat magii, wszelkie istoty fantastyczno-magiczne, zaklęcia oraz tajemnicze, niewyjaśnione zjawiska paranormalne. Może to właśnie te dwa aspekty sprawiły, że mam takiego bzika na punkcie jednorożców – w końcu można rzec, że są one magicznymi końmi. 

Postu z serii „Historie prawdziwe” nie było od dawna. Wstyd przyznać, ale troszkę ten temat zaniedbałam. Dzisiaj na szczęście to się zmieni. Mam w planach aż dwa posty z serii, oczywiście o jednorożcach. Nie wiem, czy pamiętacie jeszcze książkę, o której pisałam w styczniu „Stowarzyszenie Magicznych Jednorożców. Oficjalny poradnik”, którego autorem jest Selwyn E. Phipps. Wspominam o niej, gdyż na jej podstawie będzie oparty dzisiejszy post, przy następnym zaś skupimy się na informacjach pochodzących z legend i mitów. Nie ma co przedłużać. Zapraszam Was serdecznie do magicznego świata kopytnych. 

bup3

Jednorożce nie od zawsze istniały na ziemi. W dawnych czasach, w samym, sercu Himalajów mieszkała cała śmietanka najróżniejszych istot fantastycznych. Wśród nich znajdowały się również okrutne potwory, a najokrutniejszymi były zimowe smoki. Były to przeogromne bestie, pokryte niebieskimi łuskami. Ich oczy przywodziły na myśl szafiry, ogonami natomiast strzelały, jak biczami. Zimowe smoki były śmiertelnym zagrożeniem dla wszystkich stworzeń zamieszkujących łąki u podnóża gór. Pewnego wieczoru dwa konie pasły się nad rzeką – siwy koń i gniada klacz. Niebo mieniło się odcieniami fioletu i złota, Słońce zaś chyliło się ku zachodowi. Nagle spokój zwierząt został przerwany przez pojawienie się zimowego smoka. Konie od razu rzuciły się do ucieczki. Galopowały w stronę wodospadu, tam gdzie czarodziejska rzeka była najbardziej rwąca. W szczególnie magicznym momencie, gdy Słońce chowało się za horyzontem, konie przedzierały się przez ścianę wody. Ostatni promyk, odbity od wodospadu, przemienił je w magiczne istoty. Zwierzęta po wyjściu na brzeg nie były już zwykłymi końmi, stały się jednorożcami. Gniada klacz od teraz stała się złota, a siwy ogier – srebrny. Urosły, nabrały sił, zostały również obdarowane wyjątkowymi mocami. Nadal jednak zwierzęta miały zimowego smoka za sobą, popędziły więc ku skałom. Srebrny jednorożec tupnął, a wtedy lawina zmiotła wroga w przepaść. Od tego dnia moce jednorożców rosły w siłę, istoty odkrywały również kolejne umiejętności. Wyruszyły w świat, by dać życie nowym rodzinom jednorożców.

Tak w skrócie brzmi legenda o narodzinach pierwszych przedstawicieli gatunku. Jednak mimo upływu lat, jednorożce nadal zamieszkują naszą planetę, lecz żyją w ukryciu. Według Selwyna aktualnie można spotkać siedem rodzin jednorożców. Za chwilę krótko Wam je scharakteryzuję. 

black unicorn presents

GÓRSKI KLEJNOT

Górskie klejnoty spotkać można na terenach Azji Środkowej i Ameryki Południowej. Te z Azji charakteryzują się ostrymi, spiralnymi rogami z solidnego opalu, mają brunatną sierść z ciemnymi łatkami. Rogi klejnotów z Ameryki są natomiast podobne, ale z koralu, mają grubą, szarą sierść z różowymi plamkami. Zarówno jedne i drugie występują na terenach górskich, gdyż są odporne na mrozy i silne wiatry. Górskie klejnoty są najsilniejsze i najbardziej wytrzymałe ze swoje gatunku, wobec siebie bezwzględnie lojalne. Powiązane są z dostatkiem, odwagą i wytrwałością. Potrafią wytwarzać ciepło swoimi rogami oraz żyją wyjątkowo długo.

WODNE KSIĘŻYCE

Wodne księżyce żyją w rzekach i okolicach wody. Rogi osobników słodkowodnych są z kryształu, mają białą sierść, Ich słonowodni bracia mają natomiast rogi z szafiru i są bladoniebieskie. Mają najdłuższe ogony i grzywy spośród wszystkich rodzin jednorożców. Wodne księżyce reprezentują tajemnice czasu, mogą przekazać ludziom moc przewidywania przyszłości. Potrafią być nawet niewidzialne.

KWIATY LEŚNE

Kwiaty leśne zamieszkują lasy, są łagodne, uprzejme, żyją w bliskości z innymi mieszkańcami lasów. Ich spiralne, powykręcane rogi przypominają poroże jeleni, a sierść mają brązową i aksamitną, grzywy przyozdobione kwiatami. Kwiaty leśne symbolizują sprawiedliwość i wierność, wiązane są też z królewskim majestatem. Umieją wpływać na pogodę, a ich mocą specjalną jest telepatia.

PŁOMIENIE PUSTYNI

Płomienie pustyni można spotkać na jałowych pustyniach, suchych, skalistych terenach. Są najszybszymi jednorożcami na świecie. Rogi mają połyskujący, brązowy kolor, są poskręcane. Ich sierść jest jasna, piaskowobrązowa, a grzywy i ogony są w kolorze płomieni. Potrafią poruszać się z zawrotną prędkością. Płomienie pustyni to zwierzęta stadne, znane z pomagania ludziom w niebezpieczeństwie.

LODOWI WĘDROWCY

Lodowi wędrowcy zamieszkują zimne, śnieżne tereny, potrafią wystrzelić w niebo piękne światła. Północni mają rogi z lodu, a południowi z masy perłowej. Sierść mają białą, błyszczącą z kremowymi grzywami i ogonami. Osobniki z Północy mienią się tęczą w czerwonym świetle. Komunikują się za pomocą magicznego światła, są niemal niezwyciężone. Symbolizują wytrwałość i męstwo.

ŁOWCY BURZ

Łowcy burz zamieszkują tereny Ameryki Centralnej, dokładnie okolice jezior i gór. W zależności od rodzaju ich rogi mogą być z żółtego kwarcu, nefrytu, opalu lub kamienia. Podobnie z umaszczeniem, niektóre osobniki są, jak zachmurzone niebo, inne, jak błyskawice, a jeszcze inne śnieżnobiałe. Jako jedyne potrafią władać żywiołami, zamieniają pogodę, przewodzą prąd. Utożsamiane są z siłami żywiołów, emocjami, gniewem i pasją.

CIENIE NOCY

Cienie nocy to eteryczne istoty, składają się z czystej magii, a żyją pomiędzy światem duchowym, snami i rzeczywistością. Rogi mają z czarnego onyksu, to niematerialne stworzenia, ale gdy pojawiają się w postaci fizycznej ich sierść jest ciemnofioletowa lub czarna, poznaczona plamkami przypominającymi gwiazdy, a grzywy mienią się srebrem. Umieją pojawiać się w ludzkich snach, mają uzdrawiające moce. Symbolizują sen oraz moc marzeń sennych.

bup2

W książce „Stowarzyszenie Magicznych Jednorożców. Oficjalny poradnik” możemy znaleźć całą masą ciekawostek związanych z jednorożcami. Oto kilka z nich.

CO JEDZĄ JEDNOROŻCE?

 • Tereny chłodne – borówki, krasnorosty, wierzba, mak arktyczny
 • Góry – winobluszcz japoński, czosnek himalajski, żółte i białe orchidee, jasieniec piaskowy
 • Tereny ciepłe – kleistokaktusy, facelia, agawa, bieluń
 • Tereny podmokłe – orlik pospolity, aksamitki, lilie wodne, lotos różowy

JAK POROZUMIEĆ SIĘ Z JEDNOROŻCAMI?

Można to zrobić na kilka sposobów: śpiewem, elektrycznością, światłem, dotykiem, snami.

JAK TROPIĆ JEDNOROŻCE?

 • Łowcy burz – są powiązani z żywiołami, a najbardziej aktywne są podczas ekstremalnej pogody.
 • Wodne księżyce – o zmierzchu, gdy księżyc wschodzi.
 • Lodowi wędrowcy  – o każdej porze dnia i nocy, najlepiej, gdy temperatury są najniższe.
 • Pustynne płomienie – w południe, kiedy Słońce jest w zenicie, a temperatura najwyższa.
 • Górskie klejnoty – o świcie, na górskich stokach.
 • Cienie nocy – w środku nocy.
 • Kwiaty leśne – na wiosnę, w dzikich lasach.

CZYM CHARAKTERYZUJĄ SIĘ JEDNOROŻCE?

Magią, wdziękiem, lojalnością, uprzejmością oraz siłą.

bup4

To już wszystko na dziś. Mam nadzieję, że nie zanudziłam Was tym postem. Tak, wiem, że jest strasznie długi, ale wierzcie mi – starałam się pisać wszystko w skrócie i ograniczyć się do podstawowych informacji. To niezwykłe, ale książka Pana Phippsa zawiera naprawdę mnóstwo wątków, ciekawostek oraz fascynujących historii o jednorożcach. To, co Wam tutaj przedstawiłam jest zaledwie namiastką tego ogromu. Gratuluję wszystkim, którzy dotarli do samego końca. Zapraszam Was serdecznie na kolejną część historii o majestatycznych, mitycznych kopytnych istotach, która ukaże się (mam nadzieję) w bliskiej przyszłości. 

3 uwagi do wpisu “Jednorożce [Historia prawdziwa #1]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s