Brzmi znajomo, gdzieś to już czytałam. #1

Pod koniec stycznia otrzymałam bardzo miłą wiadomość od czytelniczki Ewy.

[…] Mam małą propozycję. Jeździsz na koncerty i słuchasz dobrej muzyki. No, i czytasz dobre książki. Może połączyłabyś to jakoś? Często treść piosenki wydaje się nawiązywać do tematu książki. […]

Długo myślałam nad tymi słowami. Pomysł ciekawy, fajny, od razu przypadł mi do gustu. Gorzej było z realizacją. Jestem osobą, która ma jakieś tysiąc piosenek na telefonie i nadal twierdzi, że nie ma czego słuchać. A te tysiąc to w dalszym ciągu nie jest wszystko co mam, mój folder z muzyką waży blisko 34 GB. Nazbierało się tego od gimnazjum. Z tekstami też jest różnie – każdy z zespołów, które słucham, skupia się na innych tematach, czasami jest to wręcz poezja śpiewana. Postanowiłam, więc spróbować wybrać trzy utwory na podstawie samych tytułów i co się okazało po przeczytaniu tekstów? Że mam książki, które według mnie idealnie pasują do przesłania, które zawierają ów piosenki.  Zapraszam Was na pierwszy post z serii „Brzmi znajomo, gdzieś to już czytałam”.

1. Tarja „Innocence” vs Rick Riordan „Magnus Chase i Bogowie Asgardu”

„Innocence” to piosenka pochodząca z albumu „The Shadow Self” Tarji Turunen. W języku angielskim tytuł utworu oznacza „niewinność”, sam tekst traktuje o utracie niewinności. Do ów singla został również nagrany wzruszający teledysk ukazujący, jak dzieci zmagają się z przemocą domową. Dlaczego piosenka o tam podniosłym temacie skojarzyła mi się z serią dla młodzieży? Książki Riordana zawsze kojarzyły mi się z utraconym dzieciństwem, już od pierwszego tomu przygód Percy’ego Jacksona. Zarówno pana Jacksona, jak i pana Chase’a poznajemy na krótko przed utratą… matek. Z tym, że Magnus stracił swoją mamę bezpowrotnie, po czym zamieszkał na ulicy. W ciągu jednej nocy życie Magnusa zmieniło się diametralnie, miał normalny dom, a zaraz potem zmuszony był walczyć o przetrwanie.

2

2. Escape The Fate „This War Is Our” vs Christie Golden „Narodziny Hordy”

„This War Is Our” to utwór zespołu Escape The Fate z płyty o tym samym tytule. Tekst utworu traktuje, jak można się domyślić, o wojnie. Narrator mówi nam, że trzeba znaleźć lepszą drogę, powiada o trudach walki w zimie, o wszechobecnej krwi i krzykach. Utwór kojarzy mi się z powieścią „Narodziny Hordy” z kilku powodów. W obydwu przypadkach mamy motyw wojny, przemocy, krwi i okrzyków ofiar. W obydwu przypadkach również mamy opis towarzyszących walce emocji. Orkowie u Golden stali się bestiami żądnymi krwi po wypiciu krwi demona. Od tej pory liczyły się dla nich jedynie bitwy, ale były pewne wyjątki, które zaczynały się źle czuć z tego powodu. W książce „Przez Mroczny Portal” (Christie Golden/Aaron Rosenberg), która kontynuuje historię z „Narodzin Hordy” możemy przeczytać, że Orkowie mieli dość, bo doszło do tego, że walczyli między sobą i mordowali swoich braci. Zaczęli szukać sposobu na zakończenie walk, pragnęli nareszcie zacząć żyć w nowym domu.

3

3. Nightwish „Elvenpath” vs J. R. R. Tolkien „Władca Pierścieni”

„Elfia Ścieżka” to piosenka z debiutanckiego albumu fińskiej formacji Nightwish – „Angels Fall First”. Tekst utworu opowiada nam o naprawdę wielu motywach znanych nam ze świata fantasy – „[…] Tapio, Niedźwiedzi Królu, Władco Puszczy! Mielikki, „W Błękit Odziana”, Lecząca z choroby i smutku! […] W zagajniku spotkałem innych – lud z mych fantazji; Bilba, Sparhawk’ a, gobliny i wróżki, Bałwanka, Willow, trole i siedmiu krasnoludów […]”. Sami widzicie, że mamy tu całą masą postaci znanych ze starych dobrych fantastycznych produkcji i książek. Nightwish zaczęłam słuchać, jak miałam jakieś 11 lat. Mój angielski nie był wtedy na jakimś wysokim poziomie, ale od czego jest Internet. Od momentu kiedy pierwszy raz przeczytałam ten tekst kojarzył mi się on z Tolkienem i jego trylogią. Chyba właśnie ze względu na sam charakter utworu „Elvenpath”, który naszpikowany jest fantastyką. Tutaj jest całkiem inna sytuacja, niż w dwóch poprzednich przypadkach, gdyż tekst piosenki nie kojarzy mi się z samą fabułą książek, ale z całym światem.

1

Mam ogromną nadzieję, że wpis Wam się podobał. Dajcie mi koniecznie znać w komentarzach, czy chcielibyście kontynuację serii 😉

8 uwag do wpisu “Brzmi znajomo, gdzieś to już czytałam. #1

 1. Monika Kilijańska

  Powiem szczerze, że nigdy nie myślałam o takim zestawieniu piosenek i książek. Będę się teraz bardziej przysłuchiwać tekstom, może i ja coś wyłapię.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Black Unicorn Presents

   Zgadzam się, ale gdy słucham, na telefonie lubię mieć muzykę w plikach. Mogę wtedy do woli przebierać i wybierać. Nie wyobrażam sobie słuchać muzyki ze Spotify na przykład.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s