Playlista czytelnicza #9

Po długiej, bardzo długiej przerwie pojawia się kolejny post z serii „Playlista czytelnicza”. Jestem pod ogromnym wrażenie, że już tyle postów udało nam się stworzyć do tego cyklu. Dzisiaj poznajcie Pawła, który prowadzi blog o tematyce Sci-Fi -> Sfera Dysona! Paweł wybrał dla Was iście kosmiczne propozycje.

Przygodę z blogowaniem zacząłem w kwietniu tego roku. Jest to moja druga próba ugryzienia tematu. Przed założeniem bloga wiedziałem, że tematem głównym będą oczywiście książki, chciałem jednak dokonać jakiejś selekcji materiału, żeby nie brać na warsztat wszystkiego. Dlatego zdecydowałem się tylko na literaturę fantastyczno-naukową. Ponadto pragnąłem spróbować zrobić coś inaczej niż wszyscy, żeby się choć odrobinkę wyróżniać. Za cel postawiłem więc sobie nie pisać recenzji, a spróbować tworzyć analizy krytyczne i omówienia. Jeśli to możliwe, o książce piszę pamiętając o realiach historycznych, w jakich została wydana, co szczególnie często zdarza się przy klasykach. Czasem udaje mi się podeprzeć literaturą naukową z zakresu literaturoznawstwa lub fantastykoznawstwa. W fantastyce naukowej interesują mnie problemy filozoficzne, moralne i etyczne, związane z naturą ludzką, kosmologią i rozwojem technologii. Wierzę, że któregoś dnia pewne zagadnienia z fantastyki naukowej wyjdą ze sfery fikcji literackiej i staną się realnymi problemami. Zdecydowałem się na literaturę fantastyczno-naukową, ponieważ od dziecka fascynuje mnie kosmos. Misją mojego bloga jest pokazywać, że literatura fantastyczno-naukowa porusza poważną problematykę, może być początkiem wielu refleksji nad moralną kondycją ludzkości oraz źródłem licznych pytań o kształt naszej rzeczywistości w przyszłości.  

Podczas czytania sięgam po muzykę elektroniczną, ambientową i coś co trudno jest mi zakwalifikować ze względu na braki profesjonalnej wiedzy w dziedzinie muzyki, a co zbiorowo określam po prostu jako space music. Za space music pojmuję każdą muzykę elektroniczną, której dźwięki pobudzają u mnie skojarzenia z kosmosem, wpasowują się w generowane przez moją wyobraźnię obrazy, będące wynikiem zanurzenia się w książkę fantastyczno-naukową. Dziś przedstawię trzy takie nagrania.

Andreas Waldetoft – Stellaris Soundtrack – The Birth of Star

Subiektywnie, absolutne mistrzostwo w mariażu muzyki elektronicznej i orkiestry symfonicznej ze szczególnym udziałem instrumentów smyczkowych. Ten utwór zawsze trafia w moje zmysły, wywołuje ciarki i pobudza do przemyśleń. Jeśli ktoś by mnie zapytał, jaki soundtrack ma kosmos, odparłbym, że właśnie taki.    

dj-720589_960_720

Carbon Based Lifeforms – Dodecahedron

Natknięcie się na Carbon Based Lifeforms było jedną z lepszych rzeczy, które wydarzyły się w moim „życiu muzycznym”. Być może dla kogoś to po prostu kakofoniczny zbiór elektronicznych dźwięków, ale dla mnie to doskonała, niezachwiana harmonia, budująca unikatowe doświadczenie czytelnicze.

close-3111177_960_720

Sakke – Astral Vastness  

Są takie utwory, które idealnie pasują, jako soundtrack do konkretnej książki. Czasem, jedynie w myślach, staram się ułożyć ścieżkę dźwiękową dla aktualnie czytanej powieści. Nie wiem dlaczego, ale to nagranie niezwykle pasowało mi do książki „Pozytonowy Detektyw” Isaaca Asimova. To osadzona w przyszłości powieść kryminalna, w której człowiek oraz robot wspólnie prowadzą śledztwo w sprawie morderstwa i nie wyobrażam sobie lepszego soundtracku do tej książki. Ponadto uwielbiam pogląd na wszechświat Neila deGrasse’a Tysona, którego głos można w tym utworze usłyszeć.

To byłoby na tyle, przygotowałbym więcej, ale muszę trzymać się zasad playlisty czytelniczej. Dziękuję Oli, że mogłem wziąć udział i zachęcam do poznawania space music!

music-2694489_960_720

 

 

5 uwag do wpisu “Playlista czytelnicza #9

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s